Regulamin opłat
Regulamin pobierania opłat za pobyt dziecka w Przedszkolu nr 1 w Oleśnicy
§ 1
- Przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6 00 do 17 00.
- Przedszkole zobowiązuje się do zapewnienia dziecku:
- bezpłatnych świadczeń w zakresie nauczania, wychowania i opieki w wymiarze 5 godzin dziennie, realizowanych w godzinach od 700 do 1200 od poniedziałku do piątku, wykluczając dni ustawowo wolne od pracy,
- płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych przekraczających wymiar bezpłatnych 5 godzin dziennie, w zadeklarowanym czasie pobytu dziecka w przedszkolu, zgodnym z deklaracją złożoną w potwierdzeniu woli przyjęcia dziecka do przedszkola,
- bezpieczeństwa w czasie pobytu dziecka w przedszkolu.
- Przedszkole zapewnia odpłatne korzystanie z pełnego wyżywienia (śniadanie, obiad, podwieczorek).
- W przedszkolu przygotowywane są posiłki dla dzieci z dietą ogólnoprzedszkolną. Przedszkole nie zapewnia odrębnych wymogów żywieniowych.
- Zasady odpłatności za korzystanie z wyżywienia oraz dzienna stawka żywieniowa określone zostały przez dyrektora przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym, obecnie stawka żywieniowa wynosi 10 zł.
- Dzienna stawka żywieniowa uzależniana jest od aktualnych cen produktów żywnościowych i może ulec zmianie w ciągu roku szkolnego.
- W przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu opłaty za żywienie nie pobiera się pod warunkiem, że rodzic, opiekun prawny poinformuje przedszkole o nieobecności dziecka i przewidywanym czasie jej trwania najpóźniej w pierwszym dniu nieobecności do godz. 730.
- W przypadku niezgłoszenia nieobecności rodzic/opiekun prawny ponosi koszt żywienia za każdy niezgłoszony dzień nieobecności dziecka.
- Nieobecność dziecka w przedszkolu rodzic/opiekun prawny może zgłosić:
- wysyłając mail przez e-dziennik,
- telefonicznie,
- osobiście u nauczyciela grupy (np. w przypadku, gdy rodzic wie wcześniej o terminie nieobecności dziecka).
- Za żywienie rodzice/opiekunowie prawni wnoszą opłatę „z dołu” w terminie do 15 każdego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, za który następuje rozliczenie.
- Odpłatność za wyżywienie jest niezależna od opłaty za świadczenie usług ponad postawę programową.
§ 2
- Miesięczna opłata za świadczenie usług wykraczających poza podstawę programową ustalana jest na podstawie ewidencji czasu pobytu dziecka w przedszkolu, który jest rejestrowany przez system elektroniczny (ewidencja przyjścia i wyjścia dziecka z przedszkola).
- Rodzicowi/opiekunowi prawnemu przysługuje nieodpłatnie jedna karta rejestracji pobytu dziecka (do zwrotu po zakończonej edukacji dziecka w przedszkolu). Drugą kartę można dokupić
- Nie należy umieszczać na kartach żadnych napisów, znaków, rysunków, naklejek itp.
- W przypadku uszkodzenia bądź zgubienia karty rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do poniesienia kosztów związanych z zakupem nowej karty (tj. koszt karty powiększony o koszt przesyłki).
- Bieg czasu pobytu dziecka liczy się od momentu zarejestrowania elektronicznego wejścia do wyjścia dziecka z przedszkola.
- W przypadku, gdy rodzic/opiekun prawny nie zarejestruje momentu wejścia i wyjścia dziecka, czas pobytu dziecka liczy się od otwarcia do zamknięcia placówki (od godz. 6 00 do 17 00).
- Koszt jednej godziny świadczenia usług w zakresie przekraczającym realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego obejmujący zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i dydaktyczne ustalony Uchwałą Rady Miasta Oleśnica Nr XXXIX/343/2017 z dnia 28 grudnia 2017 r. zmienioną Uchwałą Nr XLII/373/2018 Rady Miasta Oleśnicy z dnia 29 marca 2018 r, która została zmieniona Uchwałą Nr VIII/81/2019 Rady Miasta Oleśnica z dnia 31 maja 2019 r. - wynosi 1 zł.
- Opłatę opisaną w § 2 ust. 7 pobiera się w godzinach od 6 00 do 7 00 oraz od 12 00 do 17 00 za każdą rozpoczętą godzinę korzystania z tych świadczeń.
- Na podstawie w/w uchwały oraz złożonego oświadczenia rodzic może wnieść o obniżenie opłaty, o której mowa w § 2 ust. 7 o:
- 25 % - z uwagi na posiadanie na utrzymaniu trojga dzieci;
- 30 % - z uwagi na posiadanie na utrzymaniu czworga i więcej dzieci (dzieci do lat18, a jeżeli kształcą się w szkole, do czasu ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do końca 24 roku życia).
§ 3
- Rodzic/opiekun prawny zobowiązuje się do:
- wniesienia w terminie do 15 dnia każdego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, za który następuje rozliczenie, opłaty określonej w § 2 ust. 7 oraz opłaty za korzystanie z wyżywienia.
- termin płatności oznacza dzień uznania rachunku bankowego kwotą przelewu (wpływ na konto).
- Rodzic/opiekun prawny zobowiązuje się dokonywać wpłat na podstawie informacji udzielonej przez przedszkole (faktura) ma indywidualny numer konta.
§ 4
- W wyjątkowych sytuacjach rodzice/opiekunowie prawni, którzy nie mają możliwości zapewnienia opieki dziecku w miesiącach wakacyjnych (lipiec, sierpień), mogą skorzystać z usług przedszkola dyżurującego.
- Szczegółowe zasady korzystania z usług przedszkola dyżurującego określa Procedura organizacji zajęć w miesiącach wakacyjnych.
§ 5
- Za zwłokę we wnoszeniu opłat przedszkole naliczy odsetki w wysokości jak od zaległości podatkowych.
- W przypadku zalegania z opłatami za okres powyżej 1 m-ca dyrektor przedszkola może odmówić realizacji świadczeń i skreślić dziecko z listy przedszkolaków.
- Nieuiszczenie należnej opłaty skutkuje wszczęciem procedury dochodzenia należności budżetowych z tytułu nieuiszczonych opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1438), co może skutkować zajęciem środków na rachunku bankowym.
§ 6.
- W okresie świąt i wydłużonych weekendów planowane nieobecności dzieci należy zgłaszać z wyprzedzeniem 3-dniowym (dni robocze).
- Praca przedszkola w wyżej wymienionych dniach uzależniona jest od liczby dzieci. Zgodnie ze Statutem Przedszkola, aby uruchomić oddział, musi być obecnych 10 dzieci. Dyrektor na 2 dni przed dniami wolnymi zobowiązany jest podać rodzicom informację o pracy przedszkola.
§ 7
- Rodzic/opiekun prawny zobowiązuje się do odbierania dziecka w ustalonych godzinach pracy przedszkola.
- Za niewywiązanie się z obowiązku odebrania dziecka w godzinach pracy przedszkola usługobiorca zobowiązany jest do uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe nauczyciela (zgodnie z obowiązującą stawką godzinową), który pozostał w czasie ponadwymiarowym w pracy.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola może odstąpić od pobrania dodatkowej opłaty, o której mowa w § 7 ust.
§ 8
Rodzic/opiekun prawny ma obowiązek pisemnego usprawiedliwiania nieobecności dziecka powyżej 14 dni oraz poinformowania przedszkola w przypadku rezygnacji z usług przedszkola, z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem.
§ 9
Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od 1 września 2019 r.
Dzieci przyprowadzamy do godz. 8.00. Nieobecność zgłaszamy do godz. 7:30 na adres mailowy posiłki@zosolesnica.pl